ORMTA 2015 Music Writing Competition

 

Congratulations to all students who participated in our 2015 competition and to their teachers, too!

The ORMTA would like to thank this year's adjudicator, Christine Donkin.

First place recipients will have part of their score featured in an upcoming issue of Notes Magazine and will represent Ontario in the CFMTA National Student Composer Competition

Here are the winners of the various classes: (Update - scroll down to the bottom for the CFMTA winners)

Class P1 (8 years and under – instrumental)

1st Dhaboavan Sothivannan – Ottawa - Lydian March

            Student of Lorraine Griffith – Ottawa Region Branch

2nd  Katherine Wilson – Toronto - Owls at Night

            Student of Maria Case – Central Toronto Branch

3rd James Quinn – Toronto - Walking in the Dark

            Student of Avila Lotoski – Central Toronto Branch


Class P2 (8 years and under - voice)

No entries received


Class A1 (11 years and under – instrumental)

1st Eric Bouchard – Ottawa - Duet Fantasia No. 1

            Student of Catherine Donkin – Ottawa Region Branch

2nd Adam Kulju – Markham - Echoing Voice

            Student of Michael Esch – Markham-Stouffville Branch

3rd Polina Chernik – Toronto - Tarantella

            Student of Julia Tchernik – Central Toronto Branch

Honourable Mention

Avi Kirschblum – North York - March of the Aliens

            Student of Myriam Schechter – North York/York Region Branch

Susannah Salamon – Tillsonburg - Special Friends

            Student of Marion Miller – London Branch

 

Class A2 (11 years and under - voice)

1st Adam Kulju – Markham - Snowflakes

            Student of Michael Esch – Markham-Stouffville Branch

 

Class B1 (15 years and under – instrumental)

1st Leonid Nediak – Kingston - Sonata No. 1 in C major: Moderato

            Student of John Burge – Kingston Branch

2nd Itamar Aharony – Ottawa - Tohu va vohu

            Student of Paulette Price – Ottawa Region Branch

3rd Nathan Shreve – Mississauga - Longing to emerge

            Student of Janet Fothergill – Central Toronto Branch

Honourable Mention

Alexander Nediak – Kingston - Prelude in D minor

            Student of John Burge – Kingston Branch

Itamar Aharony – Ottawa - Piano Concerto

            Student of Paulette Price – Ottawa Region Branch

 

Class B2 (15 years and under - voice)

1st Anika-France Forget – Ottawa - The Last Enchanted Lullaby

            Student of Colin Mack – Ottawa Region Branch

2nd Troy Lebane – Toronto - Picture

            Student of Laura Silberberg – North York/York Region Branch

Honourable Mention

Anika-France Forget – Ottawa - Laisser parler les nuages

            Student of Colin Mack – Ottawa Region Branch

 

Class C (19 years and under)

1st Haotian Yu – Ottawa - Reflections on the Idea of Order at Key West

            Student of Chunson Park – Ottawa Region Branch

2nd Pamela Cioroch – Tiny Township - Tobermory Toccata

            Student of Cheryl Graham – Barrie Branch

3rd Brandon Theriault – Schumacher - Aspirations

            Student of Ron Spadafore – Timmins Branch

Honourable Mention

Eric Sheppard – Oakville - We Adore Thee O Christ

            Student of Donald Cook – Honourary Lifetime Member

Ryan Baxter – Thorold - Fanfare

            Student of Linda Bruch – Welland-Port Colborne Branch

Veronika Henzl – Burlington - Thirty Third of Januagust

            Student of Philip Corke – Hamilton Halton Branch

 

Class D (open)

1st Stephanie Orlando – Dundas - String Quartet No. 1: “Last Minute”

            Student of Elaine Lau – Central Toronto Branch

2nd Theo Selemidis – Hamilton - Allegro in G major

            Student of Olga Tcherniak – Hamilton-Halton Branch

3rd Haotian Yu – Ottawa - Not Symbols, but Images…for Tarkovsky

            Student of Chunson Park – Ottawa Region Branch

Honourable Mention

Adam Kulju – Markham - Rondo in G minor

            Student of Michael Esch – Markham-Stouffville Branch

 

Ontario Winners of the CFMTA National Student Composer Competition

Class P1 (8 years and under – instrumental)

2nd Place - Dhaboavan Sothivannan – Ottawa - Lydian March

            Student of Lorraine Griffith – Ottawa Region Branch


Class A1 (11 years and under – instrumental)

1st Place - Eric Bouchard – Ottawa - Duet Fantasia No. 1

            Student of Catherine Donkin – Ottawa Region Branch


Class A2 (11 years and under - voice)

1st Place - Adam Kulju – Markham - Snowflakes

            Student of Michael Esch – Markham-Stouffville Branch


Class B1 (15 years and under – instrumental)

Honourable Mention -  Leonid Nediak – Kingston - Sonata No. 1 in C major: Moderato

            Student of John Burge – Kingston Branch


Class B2 (15 years and under - voice)

1st Place - Anika-France Forget – Ottawa - The Last Enchanted Lullaby

            Student of Colin Mack – Ottawa Region Branch


Class C (19 years and under)

2nd Place - Haotian Yu – Ottawa - Reflections on the Idea of Order at Key West           

            Student of Chunson Park – Ottawa Region Branch


Class D (open)

Honourable Mention - Stephanie Orlando – Dundas - String Quartet No. 1: “Last Minute”

            Student of Elaine Lau – Central Toronto Branch 

 


Find a Teacher | Privacy PolicyContact ORMTA

© 2015, Ontario Registered Music Teachers’ Association

ORMTA on FacebookORMTA on TwitterORMTA on LinkedinORMTA's YouTube Channel
Social Media Policy
Powered by Wild Apricot Membership Software