Skip to main content
Add Me To Your Mailing List
HomeInstrumental Competition Results


View our photo album of previous Instrumental Competitions here.
Select a competitor's name to watch a video of their performance.

Due to the Covid-19 Pandemic, the 2020 Instrumental Competition was cancelled.

2019 Results

July 27, 2019 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceEvelyn Liang (North Central Zone)
$2,000 Yamaha Canada & ORMTA Scholarship


Teacher: Cheryl Graham (Barrie Branch)
Second Place
Willow Boismier (Western Zone)
$1,000 Long and McQuade & ORMTA Scholarship


Teacher: Dr. Gregory E. Butler (Windsor-Essex County Branch)
Most Promising Performer OverallAndrew Dong (Central Zone)
$500 Music for Young Children Scholarship


Teacher: Dr. Marie Ven Weelden (Kitchener-Waterloo Branch)

 

Other Competitors: Sandra Wang, Jeffrey Jin, Angela Shi, Ryan Baxter

Adjudicators: Dr. Irene Gregorio, Dr. John Holland, Maggie Morrison


2018 Results

July 28, 2018 - Infinity Convention Centre, Ottawa, ON

First PlaceAndrew Harris (Western Zone)
$800 Hugheen Ferguson Memorial Scholarship & ORMTA Scholarship

Teacher: Dr. E. Gregory Butler (Windsor-Essex County Branch)
Second PlaceAshlyn Chou (Greater Toronto Area Zone)
$500 Jack Flavell Scholarship

Teacher: Dr. Koichi Inoue (Bolton-Brampton-Caledon Branch)
Most Promising MusicianMaria Krstic (Ottawa Region Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher: Serhii Vyhovskyi (Ottawa Region Branch)

Other Competitors: Matthew RieckenbergTerrence Wu, Jack Li

Adjudicators: Dina Namer, John Avey, Nadia Boucher

2017 Results

July 22, 2017 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceLauren Esch (Greater Toronto Area Zone)
$750 Yamaha Canada Scholarship

Teacher: Dr. Michael Esch (Markham-Stouffville Branch)
Second PlaceNing Hu (Ottawa Region Zone)
$500 June McBey ORMTA Scholarship

Teacher: Chunson Park (Ottawa Region Branch)
Most Promising MusicianJustin Chow (North Central Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher: Tracy Lai

Other Competitors: Ryan Baxter, Phoebe Croteau, Yixiong Sun, Brandon Hao

Adjudicators: Dr. Christopher Burton, Dr. Angela Park, Lesley Andrew

2016 Results

July 22, 2016 - John D. Bradley Convention Centre, Chatham, ON

First PlaceSpenser Klymyshyn (Ottawa Region Zone)
$750 Hugheen Ferguson Memorial Scholarship

Teacher: Zhanna Gumenyuk (Ottawa Region Branch)
Second PlaceNissita Joy Francis (North Central Zone)
$500 ORMTA Scholarship

Teacher: Cheryl Graham (Barrie Branch)
Most Promising MusicianSpenser Klymyshyn (Ottawa Region Zone)
$500 Esther Su Memorial Award

Teacher: Zhanna Gumenyuk (Ottawa Region Branch)

Other Competitors: Ryan Baxter, Miguel Esteban, Kelly Wang, Antian Jiang, Andrew Harris

Adjudicators: Dr. Christopher Foley, Dr. Jennifer Snow, Kimberly Barber

2015 Results

July 25, 2015 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceCharlie Wang (Ottawa Region Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher: Chunson Park (Ottawa Region Branch)
Second PlaceBenjamin Choo (Greater Toronto Area Zone)
Piano Technician's Guild-Toronto Chapter Scholarship

Teacher: Dr. Michael Esch (Markham-Stouffville Branch)
 
Other Competitors: Zachary Daza, Peter Thompson, Gary Feng,  

Adjudicators: Shannon Coates, Dr. Diana Dumlawalla, Anne Marie Page

2014 Results

July 26, 2014 - Westin Prince Hotel, Toronto, ON

First PlaceHaotian Yu (Ottawa Region Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher: Chunson Park (Ottawa Region Branch)
Second PlaceGregory Vandikas (Greater Toronto Area Zone)
Piano Technician's Guild-Toronto Chapter Scholarship

Teacher: Sheila Vandikas (Newmarket & Area Branch)
Other Competitors: Gary Feng, Kelly Wang, Kevin Zheng, Pamela Ciorch, Poppy Kipfer   

Adjudicators: Kevin McKillan, Dr. John Burge, Dr. Midori Koga


2013 Results

July 20, 2013 - Ramada Plaza Toronto Airport Hotel, Mississauga, ON

First PlaceAlden Chen (Ottawa Region Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceHannah Song (Southern Zone)
Piano Technician's Guild-Toronto Chapter Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianGregory Lewis
Esther Su Memorial Award
Other Competitors: Cecilia Lee, Pamela Ciorch, Anneli Loepp Thiessen, Matthew Knights,Tiger Yang  

Adjudicators: Carolynne Davy Godin, Christina Petrowska Quillico, Ella Poret

2012 Results

July 23, 2012 - Holiday Inn Hotel & Conference Centre, Burlington, ON

First PlaceTabitha Johnson (North Central Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceEllie Vogel (Western Zone)
Piano Technician's Guild-Toronto Chapter Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianTabitha Johnson (North Central Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: John Fanning, Dr. Christopher Foley, Valerie Tyron

2011 Results

July 23, 2011 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceVanessa Aversa (Western Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceSharon Ding (Ottawa Region Zone)
Piano Technician's Guild-Toronto Chapter Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianAbigail Johnson (North Central Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Dr. Christopher Foley, Gwenlynn Little, Stella terHart

2010 Results

July 26, 2010 - Hilton Hotel, London, ON

First PlaceGregory Lewis (North West Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlacePhilip Cho (Ottawa Region Zone)
Piano Technician's Guild-Toronto Chapter Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianGregory Lewis (North West Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: James Anagnoson, Leslie Kinton, Jennifer Moir

2009 Results

July 18, 2009 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceAnita Pari (Ottawa Region Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceKay Yoo (Greater Toronto Area Zone)
Long & McQuade Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianBrian Meadows (Eastern Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Janet Catherine Dea, Dr. Michael Esch, Dr. Jean-Francois Latour

2008 Results

July 2008 - Clarion Resort Pinewood Park, North Bay, ON

First PlaceJoyce Yu (Southern Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceWilly Weng (Ottawa Region Zone)
Long & McQuade Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Charlene Biggs, Paul Coates, Thomas Jones

2007 Results

July 21, 2007 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceWei Sim (Ottawa Region Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceDennis Wong (Southern Zone)
Long & McQuade Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Jo-Ann Bentley, Leslie Kinton, Heather Morrison

2006 Results

July 24, 2006 - Holiday Inn, Ottawa, ON

First PlaceHayles Lao (Ottawa Region Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceAndrew Wong (Southern Zone)
Long & McQuade Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianTasula Calfas (Western Zone)
Esther Su Memorial Award

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicatos: Heather Laliberte, Paul Massel, Ireneus Zuk

2005 Results

July 23, 2005 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceEdward Cho (Central Zone)
Hugheen Ferguson Scholarship

Teacher:
Second PlaceCarson Becke (Ottawa Region Zone)
ORMTA Members Scholarship

Teacher:
Other Competitiors:

Adjudicators: Garth Beckett, Anne Marie Donovan, Guy Few