Skip to main content
Add Me To Your Mailing List
HomeVocal Competition Results
Banner

View our photo album of previous Instrumental Competitions here.
Select a competitor's name to watch a video of their performance.

Due to the Covid-19 Pandemic, the 2020 Vocal Competition was cancelled.

2019 Results

July 27, 2019 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceAlexis Batemna (North Central Zone)
$2,000 Dr. Joan Heels & ORMTA Scholarship


Teacher: Heather Faris (Barrie Branch)
Second PlaceDeanna Singh (Ottawa Region Zone)
$1,000 ORMTA Scholarship

Teacher: Maghan McPhee (Ottawa Region Branch)

Other Competitors: Lucia Santilly


Adjudicators: Dr. Irene Gregorio, Dr. John Holland, Maggie Morrison


2018 Results

July 28, 2018 - Infinity Convention Centre, Ottawa, ON

First PlaceCameron Martin (Ottawa Region Zone)
$800 Dr. Joan Heels & ORMTA Provincial Council Members' Alumni Scholarship

Teacher: Yoriko Tanno-Kimmons (Ottawa Region Branch)
Second PlaceSydney Cornett (Southern Zone)
$500 Court Stone Memorial Scholarship

Teacher: Deborah Linton (Niagara Falls Branch)
Other Competitors: Emma Berube

Adjudicators: Dina Namer, John Avey, Nadia Boucher

2017 Results

July 22, 2017 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceNathania-Rose Chan (Ottawa Region Zone)
$750 Dr. Joan Heels ORMTA Scholarship

Teacher: Lauren Richardson (Ottawa Region Branch)
Second PlaceWilliam Sadler (Southern Zone)
$500 Yamaha Canada & ORMTA Scholarship (PCMA)

Teacher: Lesley Kingham (Niagara Branch)

Other Competitors: Amelia DePiero

Adjudicators: Dr. Christopher Burton, Dr. Angela Park, Lesley Andrew

2016 Results

July 22, 2016 - John D. Bradley Convention Centre, Chatham, ON

First PlaceJames Coole-Stevenson (Ottawa Region Zone)
$750 Court Stone Memorial & ORMTA Scholarships

Teacher: Charlotte Stewart (Ottawa Region Branch)
Second PlaceAlina Barnett (Southern Zone)
$500 Music for Young Children Scholarship

Teacher: Dr. Joan Heels (Hamilton-Halton Branch)

Other Competitors: Brian Dearden, Jeffrey Tsang

Adjudicators: Dr. Christopher Foley, Dr. Jennifer Snow, Kimberly Barber

2015 Results

July 25, 2015 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceMikayla Stradiotto (Greater Toronto Area Zone)
Court Stone Memorial & ORMTA Scholarship

Teacher: Melissa Bencic
Second PlaceMadeline Cooper (Southern Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher: Sandra Mason 
 
Other Competitors: Sarah Tomaszewski, Danielle Bastien, Alexandra Delle Donne

Adjudicators: Shannon Coates, Dr. Diana Dumlawalla, Anne Marie Page

2014 Results

July 26, 2014 - Westin Prince Hotel, Toronto, ON

First PlaceAlexandra Delle Donne (Central Zone)
Court Stone Memorial & ORMTA Scholarship

Teacher: Marion Samuel-Stevens
Second PlaceAbbigail Cryer (Southern Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher: Lisa Brillon (Niagara Falls Branch)
Other Competitors: Jessica Chen

Adjudicators: Kevin McKillan, Dr. John Burge, Dr. Midori Koga


2013 Results

July 20, 2013 - Ramada Plaza Toronto Airport Hotel, Mississauga, ON

First PlaceMikaela Bennett (Ottawa Region Zone)
Court Stone Memorial & ORMTA Scholarships

Teacher:
Second PlaceEmily Grignon (Central Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Other Competitors: Alina Jade Barnett

Adjudicators: Carolynne Davy Godin, Christina Petrowska Quillico, Ella Poret

2012 Results

July 23, 2012 - Holiday Inn Hotel & Conference Centre, Burlington, ON

First PlaceSarah Dufresne (Southern Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: John Fanning, Dr. Christopher Foley, Valerie Tyron

2010 Results

July 26, 2010 - Hilton Hotel, London, ON

First PlaceSydney Clarke (Ottawa Region Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Second PlaceCristina Pisani (Greater Toronto Area Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: James Anagnoson, Leslie Kinton, Jennifer Moir

2009 Results

July 18, 2009 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceTzeitel Abrego (Ottawa Region Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Second PlaceSusan Brown (Eastern Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Janet Catherine Dea, Dr. Michael Esch, Dr. Jean-Francois Latour

2008 Results

July 2008 - Clarion Resort Pinewood Park, North Bay, ON

First PlaceLindley Anne Daw (Ottawa Region Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Second PlaceJennifer Aiello (Souther Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Charlene Biggs, Paul Coates, Thomas Jones

2007 Results

July 21, 2007 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceDavid Diston (Southern Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Second PlaceJoanna Murray (North Central Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Jo-Ann Bentley, Leslie Kinton, Heather Morrison

2006 Results

July 24, 2006 - Holiday Inn, Ottawa, ON

First PlaceJames Moyer (Greater Toronto Area Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Second PlaceJoanna Murray (North Central Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicatos: Heather Laliberte, Paul Massel, Ireneus Zuk

2005 Results

July 23, 2005 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceSarah Parkin (Greater Toronto Area Zone)
Court Stone Memorial Scholarship

Teacher:
Second PlaceBrittany King (Eastern Zone)
Music for Young Children Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianSarah Parkin (Greater Toronto Area Zone)
Esther Su Memorial Scholarship

Teacher:
Other Competitiors:

Adjudicators: Garth Beckett, Anne Marie Donovan, Guy Few