Skip to main content
Add Me To Your Mailing List
HomeYoung Artist Competition Results
Banner

View our photo album of previous Instrumental Competitions here.
Select a competitor's name to watch a video of their performance.

Due to the Covid-19 Pandemic, the 2020 Young Artist Competition was cancelled.

2018 Results

July 28, 2018 - Infinity Convention Centre, Ottawa, ON

First PlaceJuliana Krajcovic (Ottawa Region Zone)
$3,000 Yamaha Canada & ORMTA Scholarship

Teacher: Yoriko Tanno-Kimmons (Ottawa Region Branch)
Second PlaceGregory Vandikas (Greater Toronto Area Zone)
$1,500 June McBey Memorial & ORMTA Scholarships

Teacher: Dr. Michael Esch (Markham-Stouffville Branch)
Other Competitors: Willow Boismier, Alexander Mastrolonardo

Adjudicators: Dina Namer, John Avey, Nadia Boucher

2016 Results

July 22, 2016 - John D. Bradley Convention Centre, Chatham, ON

First PlaceAndrew Fu (Greater Toronto Area Zone)
$1,000 Yamaha Canada Scholarship

Teacher: Koichi Inoue (Bolton-Brampton-Caledon Branch)
Second PlaceKieran Kane (Central Zone)
$750 ORMTA Provincial Council Members' Alumni Scholarship

Teacher: Marion Samuel-Stevens (Kitchener-Waterloo Branch)
Adjudicators: Dr. Christopher Foley, Dr. Jennifer Snow, Kimberly Barber

2015 Results

July 25, 2015 - Sandman Signature Hotel, Mississauga, ON

First PlaceJohann Derecho (Greater Toronto Area Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:Sergei Pavlov
Second PlaceEvan Berndt (Western Zone)
ORMTA Provincial Council Members' Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher: Gwen Beamish 
Most Promising MusicianJohann Derecho (Greater Toronto Area Zone)
Esther Su Memorial Scholarship

Teacher:Sergei Pavlov
Other Competitors: Harry Lau

Adjudicators: Shannon Coates, Dr. Diana Dumlawalla, Anne Marie Page

2014 Results

July 26, 2014 - Westin Prince Hotel, Toronto, ON

First PlaceCharissa Vandikas (Greater Toronto Area Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceAlden Chen (Ottawa Region Zone)
ORMTA Provincial Council Members' Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Most Promising Musician*Poppy Kipfer (Western Zone)
Esther Su Memorial Scholarship

Teacher:
*This award was split between Poppy Kipfer and Tiger Yang (Instrumental Competition)
Adjudicators: Kevin McKillan, Dr. John Burge, Dr. Midori Koga

2013 Results

July 20, 2013 - Ramada Plaza Toronto Airport Hotel, Mississauga, ON

First PlaceTabitha Johnson (North Central Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceLilian Jin (Greater Toronto Area Zone)
ORMTA Provincial Council Members' Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Other Competitors: Gregory Lewis, Ryan Hum

Adjudicators: Carolynne Davy Godin, Christina Petrowska Quillico, Ella Poret

2012 Results

July 23, 2012 - Holiday Inn Hotel & Conference Centre, Burlington, ON

First PlaceNam Hee Kim (Greater Toronto Area Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceJennifer Aiello (Southern Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Most Promising MusicianNam Hee Kim (Greater Toronto Area Zone)
Esther Su Memorial Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: John Fanning, Dr. Christopher Foley, Valerie Tyron

2011 Results

July 23, 2011 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceAnita Pari (Ottawa Region Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceCristina Pisani (Greater Toronto Area Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Dr. Christopher Foley, Gwenlynn Little, Stella terHart

2010 Results

July 26, 2010 - Hilton Hotel, London, ON

First PlaceLesley Bouza (Greater Toronto Area Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceSusan Brown (Eastern Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: James Anagnoson, Leslie Kinton, Jennifer Moir

2009 Results

July 18, 2009 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceWilly Weng (Ottawa Region Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceRina (Hyewon) Kim (Western Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Janet Catherine Dea, Dr. Michael Esch, Dr. Jean-Francois Latour

2008 Results

July 2008 - Clarion Resort Pinewood Park, North Bay, ON

First PlaceAlexandra Leblanc (Ottawa Region Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceRyan Faulkner (Western Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Most Promising MusicianRyan Faulkner (Western Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Charlene Biggs, Paul Coates, Thomas Jones

2007 Results

July 21, 2007 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceEric Tan (Greater Toronto Area Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceAndrew Dong (Southern Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni & ORMTA Scholarships

Teacher:
Most Promising MusicianEric Tan (Greater Toronto Area Zone)
Esther Su Memorial Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicators: Jo-Ann Bentley, Leslie Kinton, Heather Morrison

2006 Results

July 24, 2006 - Holiday Inn, Ottawa, ON

First PlaceJennifer Lam (Eastern Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceMaggie Morrison (Western Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni Scholarship

Teacher:
Most Promising MusicianYvonne Zhang (Southern Zone)
Esther Su Memorial Scholarship

Teacher:
Other Competitors:

Adjudicatos: Elaine Keillor, Heather Laliberte, Paul Massel

2005 Results

July 23, 2005 - Stage West Hotel, Mississauga, ON

First PlaceYen-Yen Gee (Ottawa Region Zone)
Yamaha Canada Scholarship

Teacher:
Second PlaceElliott Braganza (Western Zone)
ORMTA Provincial Council Alumni Scholarship

Teacher:
Other Competitiors:

Adjudicators: Garth Beckett, Anne Marie Donovan, Guy Few